Szkolenie z lipofillingu, szkolenie z lipotransferu, szkolenie z przeszczepu tłuszczu
Szkolenie z przeszczepu tłuszczu, szkolenie z lipotransferu – dla lekarzy.
Przeznaczone dla lekarzy rozpoczynających lub chcących rozwinąć swoje umiejętności.
Warunkiem uczestnictwa jest ważne PWZ.
Oferujemy praktyczne szkolenia dla lekarzy.
Szkolenie z lipotransferu indywidualne lub w małych grupach ( 4 – 5 lekarzy szkolących się)
Lipotransfer szkolenie obejmuje zarówno część teoretyczną jak i praktyczną.
Szkolenia prowadzą:
dr Rosiński Włodzimierz – Poznań
dr Mekle Henryk – Katowice
dr Rak Piotr – Gdańsk
dr Witwicki Tadeusz – Warszawa
Zapraszamy na szkolenie z przeszczepu tłuszczu – lipofilling szkolenie dla lekarzy – Jest możliwość wykonywania zabiegów na własnej modelce lub na modelce zaproszonej przez organizatora.
Szkolenie z lipotransferu polega głównie na ćwiczeniu praktycznym. Każdy uczestnik wykonuje zabieg.
Przyjmujemy zgłoszenia mailowo lub telefonicznie tel.: 693 082 872 mail: biuro@fatforbeauty.pl
Liczba miejsc jest ograniczona.
w Poznaniu dr Włodzimierz Rosiński
W Gdańsku – dr Piotr Rak
w Warszawie dr Tadeusz Witwicki
w Katowicach dr Henryk Mekle
Przeszczep tłuszczu lipofilling (micro fat i nano fat) daje możliwość trwałej poprawy wyglądu poprzez wolumetrię lub regenerację albo obydwu tych działań jednocześnie.
Szkolenie z lipotransferu dla lekarzy – dlaczego?
Bardzo ważne jest odpowiednie prowadzenie rozmowy z pacjentką, zaproponowanie zabiegu, który będzie najbardziej skuteczny i jednocześnie najbardziej bezpieczny.
Stąd ważne są nie tylko umiejętności techniczne (manualne) wykonania zabiegu ale także umiejętności interpersonalne – umiejętność słuchania, cierpliwość w tłumaczeniu pacjentce wszystkich aspektów zabiegu.
Każdy zabieg zanim wykonamy go samodzielnie u swojej pacjentki warto opanować dokładnie, poznać grożące powikłania czy poznać dokładnie techniki jego wykonania.
W trakcie szkolenia pokazujemy odpowiednią dokumentację medyczną oraz potrzebne materiały oraz narzędzia.
Szkolenia z lipofillingu dla lekarzy – wymagania
W szkoleniu mogą uczestniczyć wyłącznie lekarze posiadający ważne prawo wykonywania zawodu.
Szkolenie z przeszczepu tłuszczu:
- Nabycie praktycznych umiejętności przeszczepu tłuszczu (micro fat i nano fat).
- Certyfikat potwierdzający poznanie technik lipotransferu.
- Opanowanie metod łączenia przeszczepu tłuszczu z innymi zabiegami.
- Małe grupy – możliwość interakcji w trakcie szkolenia z prowadzącym, każdy uczestnik wykonuje zabieg.
- Kontakt po szkoleniu – można się kontaktować z lekarzem szkolącym.
Przeszczep tłuszczu szkolenie – Pacjentki
W trakcie szkolenia zapewniamy modelki, istnieje możliwość przyprowadzenia własnych modelek na szkolenie, mogą to być osoby krewne lub pracownicy.
Organizujemy szkolenie z przeszczepu tłuszczu.
Lipofilling szkolenie obejmuje:
- Przygotowanie pola zabiegowego – zasady aseptyki.
- Sporządzenie roztworu Kleina,
- Pozyskanie tkanki tłuszczowej – liposukcja
- Przygotowanie tłuszczu do wolumetrii (micro fat) oraz do regeneracji (nano fat)
- Techniki wypełnianie kaniulą ubytków tkanki w okolicach twarzy, szyi, dłoni lub blizn zanikowych.
- Pozyskiwanie komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej, techniki ich zastosowania w regeneracji.
- Wskazania do zastosowania komórek macierzystych w medycynie.
- Radzenie sobie z możliwymi powikłaniami.
Komórki macierzyste szkolenie
Ważne:
- Na szkolenie zapraszamy wyłącznie lekarzy z ważnym prawem wykonywania zawodu.
- Na szkoleniu można się zaopatrywać w zestaw do przeszczepu tłuszczu.
Zestaw do przeszczepu tłuszczu jest:
- prosty w zastosowaniu
- pozwala wykonać zabieg w krótkim czasie (micro fat i nano fat)
- daje dobre efekty
Prosto, szybko, skutecznie
Przeszczep tłuszczu szkolenie dla lekarzy
Celem szkolenia jest opanowanie technik samodzielnego autologicznego przeszczepu tłuszczu (lipotransferu micro fat i nano fat) z wykorzystaniem komórek macierzystych do modelowania twarzy, piersi, dłoni, szyi.
Nano fat zawiera komórki macierzyste szkolenie pokazuje jak je najlepiej zastosować w medycynie estetycznej.
Podczas szkolenia zwracamy uwagę na zasady aseptyki – zabieg należy do kategorii zabiegów chirurgicznych.
Podczas szkolenia pracujemy na modelkach.
Zapraszamy do kontaktu

szkolenie z lipofillingu
Lekarze w trakcie szkolenia z przeszczepu tłuszczu nabywają lub doskonalą swoje umiejętności przeprowadzenia całego zabiegu od przygotowania płynu Kleina, poprzez przygotowanie pola operacyjnego, pobranie tkanki tłuszczowej, oczyszczenie uzyskanego materiału oraz podanie gotowego tłuszczu w postaci micro fat i nano fat w miejsca wymagające przeszczepu.
Szkolenie z komórek macierzystych – nano fat
Szkolenie z przeszczepu tłuszczu obejmuje także kwalifikację pacjenta do zabiegu oraz prowadzenie pacjenta po zabiegu.
Micro fat i nano fat szkolenie
Organizacją szkolenia zajmuje się dystrybutor zestawów do przeszczepu tłuszczu – firma AestheticConcept
Liposukcja mechaniczna szkolenie
Polecamy także kurs liposukcji strzykawkowej
Przeszczep tłuszczu
Czas płynie nieubłaganie i nie oszczędza nikogo. Proces starzenia się organizmu dotyczy każdego bez wyjątku. Jego przebieg jest wielopłaszczyznowy. Skóra traci jędrność, ulega ścieńczeniu, pojawiają się zmarszczki, a niejednokrotnie różnego rodzaju niedoskonałości.
Ponadto, charakterystyczna jest zmiana rozmieszczenia tkanki tłuszczowej. Zanika ona w miejscach, gdzie jej obecność jest pożądana – np. z piersi, twarzy czy dłoni, a gromadzi się w miejscach, gdzie jej nadmiar jest uciążliwy – np. brzuch czy uda.
Szybkość przebiegu procesu starzenia jest bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników. Pierwszą grupę stanowią czynniki niezależne od człowieka. Należą do niej szeroko pojęte indywidualne predyspozycje, na które składają się uwarunkowania genetyczne, tendencje rodzinne, czy również czynniki środowiskowe.
Druga grupa czynników to te, które są od nas zależne, takie jak niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, nieprawidłowe nawodnienie, palenie tytoniu i wiele innych.
Czy w związku z tym jesteśmy zmuszeni stanąć przed wyborem – młody wygląd przez długi czas albo kariera? Dzięki dobrodziejstwom oferowanym przez medycynę estetyczną rzeczywistość jest dużo bardziej optymistyczna.
Na czym polega przeszczep tłuszczu?
Przeszczep tkanki tłuszczowej, zwany również lipotransferem, jest to zabieg polegający na przeszczepianiu tkanki tłuszczowej pozyskanej na drodze atraumatycznej liposukcji,z wykorzystaniem jej w celu modelowania sylwetki. Jest to procedura bezpieczna, ponieważ jako materiał jest używany własny tłuszcz.
Dzięki temu dochodzi do eliminacji ryzyka wystąpienia powikłań pod postacią odczynów autoimmunologicznych, odrzucenia przeszczepu, czy innych komplikacji. Z uwagi małoinwazyjność zabiegu przeszczepienia tkanki tłuszczowej, wykonywany jest on w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji.
Daje to niewątpliwą przewagę nad procedurami klasycznej chirurgii plastycznej. Istotny jest fakt, że część tkanki tłuszczowej po wszczepieniu ulega wchłonięciu, ale są sposoby, aby temu zaradzić.
Ryzyko powikłań przeszczepu tłuszczu jest bardzo niskie, zazwyczaj przebiega on bez komplikacji. Tak naprawdę jedynymi potencjalnymi niedogodnościami są krwiaki i obrzęki, które mogą występować i utrzymywać się do kilku dni po przeprowadzeniu zabiegu.
Skąd wziąć tkankę tłuszczową?
Istotą przeszczepu tkanki tłuszczowej, która za razem gwarantuje jego bezpieczeństwo jest wykorzystanie jako materiału własnej tkanki tłuszczowej. Pozyskuje się ją na drodze zabiegu liposukcji. Lokalizacjami ciała, z których najczęściej jest pobierana tkanka tłuszczowa są między innymi brzuch, uda, czy pośladki.
Jaka liposukcja nadaje się do uzyskania materiału do przeprowadzenia przeszczepu tłuszczu?
Do pozyskania tkanki tłuszczowej nadającej się do przeszczepienia mogą być zastosowane te rodzaje liposukcji, które pobierają tkankę w sposób atraumatyzujący. Oznaczy to, iż pobrana tkanka nie jest uszkodzona.
Body Jet jest innowacyjnym urządzeniem służącym do wykonywaniu nowego rodzaju liposukcji, które w swoim działaniu zamiast traumatyzującej tkanki próżni wykorzystuje technologię WAL (Water-jet Assisted Liposuction). Polega ona na zastosowaniu strumienia płynu pod ciśnieniem do oddzielania i wypłukiwania komórek tłuszczowych.
Strumień ten jest ukierunkowany, aplikowany w pulsacyjny sposób, dzięki czemu pozwala na atraumatyzujące oddzielenie komórek tłuszczowych od tkanki łącznej. Jego siła jest porównywalna z siłą silnego strumienia prysznicowego, co umożliwia dokładną separację adipocytów i uniknięcie uszkodzenia naczyń krwionośnych, włókien nerwowych oraz innych tkanek otaczających.
Dodatek adrenaliny do roztworu wypłukującego działa wazokonstrykcyjnie, to znaczy powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych. Dzięki temu znacznie zmniejsza się zawartość krwi i innych płynów ustrojowych w usuwanej tkance tłuszczowej. Dla porównania – zawartość krwi w produkcie ubocznym zabiegu urządzeniem Body Jet wynosi 1-3%, podczas gdy w produkcie uzyskanym drogą klasycznej liposukcji to aż 40%.
Liposukcja infradźwiękowa to modelowanie sylwetki przy pomocy infradźwięków. Ich częstotliwość jest niska i nie przekracza 20Hz. Powodują one odseparowanie się tkanki tłuszczowej od tkanek nietłuszczowych. Co więcej, dzięki różnicom w sposobie rozchodzenia się fali dźwiękowej między tłuszczem a pozostałymi tkankami, oddziaływanie na tkankę tłuszczową jest optymalne.
Jednocześnie omijane są naczynia, nerwy i inne otaczające elementy. Zmniejsza to znacznie ryzyko występowania krwawień oraz innych powikłań okołozabiegowych takich jak powstawanie krwiaków czy obrzęków. Ponadto dzięki oddziaływaniu na nocyreceptory, czyli receptory odpowiedzialne za odczuwanie bólu, zmniejszają nieprzyjemne doznania podczas zabiegu.
Pozwala to na ograniczenie ilości środka znieczulającego, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo zabiegu. Jest to zabieg znacznie mniej inwazyjny niż klasyczna liposukcja, obciążony mniejszymi powikłaniami.
Liposukcja ultradźwiękowa, zwana inaczej U.A.L. (Ultrasound Assisted Liposuction) to kolejna metoda liposukcji wspomaganej innymi technologiami. Podczas przeprowadzania tego rodzaju liposukcji, ultradźwięki są czynnikiem powodującym destrukcję tkanki tłuszczowej.
Po znieczuleniu miejscowym, lekarz przeprowadzający zabieg dokonuje niewielkich nacięć, przez które wprowadzane są do tkanki podskórnej niewielkie kaniule emitujące ultradźwięki. które powodują odseparowanie się tkanki tłuszczowej od tkanek nietłuszczowych.
Co więcej, dzięki różnicom w sposobie rozchodzenia się fali dźwiękowej między tłuszczem a pozostałymi tkankami, modulowane jest działanie urządzenia tak aby oddziaływanie na tkankę tłuszczową było maksymalne. Jednocześnie omijane są naczynia, nerwy i inne otaczające elementy.
Zmniejsza to znacznie ryzyko występowania krwawień oraz innych powikłań okołozabiegowych takich jak powstawanie krwiaków czy obrzęków. Ponadto dzięki oddziaływaniu na nocyreceptory, czyli receptory odpowiedzialne za odczuwanie bólu, zmniejszają nieprzyjemne doznania podczas zabiegu.
Pozwala to na ograniczenie ilości środka znieczulającego, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo zabiegu. Ponadto dochodzi to tak zwanego zjawiska kawitacji i upłynnienia tkanki tłuszczowej, która w dalszym etapie zabiegu jest odsysana. Jest to zabieg znacznie mniej inwazyjny niż klasyczna liposukcja, obciążony mniejszymi powikłaniami.
Liposukcja wibracyjna jest powszechnie znaną i chętnie stosowaną metodą usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej. W dzisiejszych czasach jest najchętniej wybieranym rodzajem tego zabiegu. Procedura ta w swoim działaniu wykorzystuje technologię PAL (Power Assisted Liposuction).
Polega na zastosowaniu specjalnej kaniuli wibracyjnej, wykonującej regularne ruchy wibracyjne w przód i w tył. Wnika ona w tkankę tłuszczową w sposób bardzo delikatny. Dzięki temu oddzielanie tkanki tłuszczowej od otoczenia jest zdecydowanie mniej traumatyzujące i dużo bardziej bezpieczne.
Poza tym, materiał pozyskany z wykorzystaniem tej metody nie jest uszkodzony, dzięki temu może być wykorzystany do dalszych celów, na przykład w zabiegach lipomodelingu.
Metoda liposukcji wibracyjnej jest polecana zwłaszcza w lokalizacjach, gdzie tkanka tłuszczowa zawiera wiele elementów z tkanki łącznej, jak to jest obecne na przykład w obrębie pleców czy też pośladków. Ponadto jest metodą z wyboru w przypadku kolejnej liposukcji, w lokalizacji, gdzie była ona już wcześniej wykonywana.
Z uwagi na swoje właściwości, jest również chętnie wykorzystywana w przypadkach, kiedy wykonywane jest jednoczasowe wypełnianie świeżo pozyskaną tkanką tłuszczową żądanych okolic (na przykład piersi czy pośladki).
Szczególnie efektywne, a zarazem charakteryzujące się bardzo wysokim bezpieczeństwem jest skojarzenie liposukcji wibracyjnej z liposukcją tuminescent. Jest to technologia polegająca na wprowadzeniu w operowaną okolicę dużej ilości płynu, o objętości nawet do 3-4 razy większej od usuwanej tkanki tłuszczowej.
Roztwór ten zawiera między innymi lidokainę i adrenalinę, dzięki czemu wykazuje zarówno właściwości znieczulające, jak i obkurczające włosowate naczynia krwionośne. W rezultacie, praktycznie do zera minimalizowane jest ryzyko uszkodzenia tkanek otaczających.
Wskazania do przeszczepu tłuszczu
Wskazania do wykonania zabiegu przeszczepienia tkanki tłuszczowej można podzielić na dwie zasadnicze grupy. Pierwszą z nich stanowią wskazania czysto estetyczne. Dzięki opisywanej procedurze istnieje możliwość przywrócenia jędrności piersiom bądź powiększenie ich rozmiaru bez konieczności ingerencji chirurgicznej i wszczepiania implantów, które są ciałami obcymi (a więc wiążą się z dużo większym ryzykiem powikłań).
Przeszczep tłuszczu daje również możliwość modelowania pośladków czy wygładzania zmarszczek. Drugą grupą wskazań do wykonania tego zabiegu są wszelkiego rodzaju rekonstrukcje np. po różnorodnych okaleczeniach. Mogą to być ubytki tkankowe spowodowane urazami powstałymi w wyniku wypadków, ale także te powstałe po różnorodnych okaleczających zabiegach.
Przykładem tego typu wskazań może być zastosowane w szeroko pojętej onkoplastyce. W dzisiejszych czasach pacjentki po zabiegach operacyjnych z powodu nowotworu złośliwego piersi mają możliwość poddania się rekonstrukcji piersi.
Istnieje cały szereg metod chirurgicznych – wszczepianie ekspanderów, implantów, czy rekonstrukcje z użyciem płatów skórno-mięśniowych. Jednakże u kobiet poddawanych zabiegom oszczędzającym (np. kwadrantekomii) pozostają niejednokrotnie szpecące ubytki w tkance tłuszczowej piersi powodujące ich zniekształcenie. U tych pacjentek przeszczepienie tkanki tłuszczowej jest idealnym rozwiązaniem.
U kogo nie należy wykonywać przeszczepu tłuszczu?
Pomimo wysokiego poziomu bezpieczeństwa, przeszczep tkanki tłuszczowej jak każdy zabieg wiążący się z naruszeniem ciągłości powłok oraz ingerencją w organizm, jest obarczony przeciwwskazaniami. Pierwszą grupą, w której wykonanie tej procedury jest przeciwwskazane są pacjenci z aktywną chorobą nowotworową.
Powodów jest kilka. Po pierwsze obecność np. raka piersi wymaga przede wszystkim leczenia onkologicznego. Przeszczepienie tkanki tłuszczowej u pacjentki z tym rozpoznaniem (bez zachowania zasad aseptyki onkologicznej) może spowodować przyspieszenie rozsiewu choroby.
Ponadto zaburzenia metaboliczne oraz hematologiczne mogą znacznie zwiększać ryzyko powikłań. Koleją grupą chorych, u których nie należy przeszczepiać tkanki tłuszczowej są pacjenci z chorobami sercowo-naczyniowymi, ponieważ może on powodować ich zaostrzenie (np. skoki ciśnienia tętniczego czy zaburzenia rytmu serca).
Przeciwwskazaniem do tego zabiegu są także zaburzenia krzepnięcia z powodu podwyższonego ryzyka krwawień lub incydentów zakrzepowo-zatorowych. Nie należy go też wykonywać w przypadku występowania stanów zapalnych skóry, gdyż może to spowodować rozprzestrzenienie i uogólnienie infekcji.
Bezpiecznie i skutecznie zabieg może wykonać lekarz, który odbył profesjonalne szkolenie z przeszczepu tłuszczu
Piśmiennictwo
- Crawford K., Endara M., Lipotransfer Strategies and Techniques to Achieve Succesful Breast Reconstruction in the Radiated Breast, Medicina (Kaunas). 2020 Oct 1; 56(10):516
- Jeon FHK et al., Lipotransfer provides effective soft tissue replacement for acquired partial lipodystrophy, BMJ Case Rep. 2020 May 12; 13(5):e232601
- Nomoto S., Ogawa R., Removal of Aquafilling Using Body-jet: A Waterjet-assisted Liposuction Device, Plast Reconstr Surg Glob Open. 2021 Jun 24;9(6):e3451
- Duscher D et al., Ultrasound-Assisted Liposuction Does Not Compromise the Regenerative Potential of Adipose-Derived Stem Cells. 2016 Feb;5(2):248-57