693 082 872

biuro@fatforbeauty.pl

Odmładzanie twarzy i szyi

Odmładzanie szyi

Odmładzanie twarzy i szyi – bardzo skuteczne zabiegi, szczególnie z wykorzystaniem komórek macierzystych.

Któż z nas nie marzy o tym, by przez długie lata zachować młody, świeży wygląd. Jednakże czas płynie nieubłaganie, a starzenie dotyka każdego człowieka. Objawia się zmniejszeniem ilości obecnych w skórze substancji odpowiadających za jej młody wygląd, takich jak kwas hialuronowy, czy też włókna kolagenowe. Ponadto dochodzi do zaniku podskórnej tkanki tłuszczowej.

W efekcie powyższych przemian dochodzi do ścieńczenia skóry, obniżenia jej napięcia i jędrności, co z kolei skutkuje tworzeniem się różnego rodzaju zmarszczek, a także nawisów skórnych, charakterystycznych dla przebiegu starzenia się. Objawy te są szczególnie widoczne w okolicy twarzy i szyi. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna dysponuje technikami umożliwiającymi zmniejszenie nasilenia tych procesów.

Lifting chirurgiczny, odmładzanie szyi

Najbardziej klasyczną, znaną i pierwotnie stosowaną metodą odmładzania twarzy i szyi jest lifting operacyjny. Wymaga on interwencji chirurga plastycznego. Jest to zabieg polegający na dwóch zasadniczych etapach – usunięciu nadmiaru opadniętej skóry, oraz jej podniesienie. Przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, tak więc wymaga opieki anestezjologa oraz kilkudniowej hospitalizacji.

Dzięki przeprowadzeniu tego zabiegu dochodzi do zwiększenia napięcia skóry, oraz wygładzenia zmarszczek. Jest to zabieg sprawdzony i od dawna wykorzystywany. Jego skuteczność została wielokrotnie wykazana. Jednakże charakteryzuje się on dużo niższym poziomem bezpieczeństwa niż procedury oferowane przez współczesną medycynę estetyczną, które charakteryzują się dużo mniejszą inwazyjnością oraz brakiem konieczności opieki anestezjologicznej.

Odmładzanie szyi – Lifting bez skalpela

W dzisiejszych czasach medycyna estetyczna oferuje całą gamę zabiegów określanych zbiorczo mianem liftingu bez skalpela. Dzięki ich zastosowaniu możliwy jest do osiągnięcia efekt uzyskiwany przy wykorzystaniu klasycznej metody. Jednakże dzięki swojej małoinwazyjności, charakteryzuje się dużo wyższym bezpieczeństwem niż interwencja chirurgiczna. Dzięki temu nie wymaga również znieczulenia ogólnego, hospitalizacji oraz opieki anestezjologa, a okres rekonwalescencji jest nieporównywalnie krótszy.

Najpopularniejszą metodą małoinwazyjnego liftingu jest tak zwany termolifting z wykorzystaniem metody radiofrekwencji mikroigłowej. Technologia ta opiera się na synergistycznym działaniu dwóch mechanizmów. Pierwszym z nich jest uszkodzenie tkanki na skutek oddziaływania bodźca mechanicznego, drugi zaś opiera się na bodźcu termicznym. Zabieg przeprowadzany jest w miejscowym znieczuleniu kremem zawierającym środek przeciwbólowy.

Procedurę przeprowadza się przy pomocy specjalnego urządzenia. Przykładowym aparatem wykorzystywanym w tym celu jest Radiofrekwencja mikroigłowa. Jest to urządzenie wyposażone w specjalną głowicę uzbrojoną w kilkadziesiąt igieł o średnicy kilku mikronów. Są one pokryte warstwą złota i silikonu. Dzięki pulsacyjnym drganiom o bardzo dużej częstotliwości wykonywanym przez głowicę, są one wprowadzane w skórę na różną głębokość.

Poprzez te nakłucia dochodzi do mikrouszkodzeń skóry. Ponadto, igły emitują impuls fali elektromagnetycznej o częstotliwości fal radiowych. Dzięki temu podwójnemu mechanizmowi, dochodzi do wywołania miejscowych uszkodzeń włókien kolagenowych.

Powoduje to stymulację ich produkcji, a co za tym idzie pobudza procesy regeneracyjne skóry. W rezultacie dochodzi do poprawienia jej napięcia, jędrności, a co za tym idzie wygładzenia zmarszczek i odmłodzenia wyglądu twarzy i szyi. Okres rekonwalescencji jest krótki i praktycznie od razu można powrócić do codziennych aktywności.

Innymi urządzeniami do wykonywania termoliftingu są Dermapen albo Pelleve.

Chętnie stosowanym sposobem liftingu bez skalpela jest wykorzystanie nici liftingujących (na przykład nici PDO). Są to bardzo cienkie, syntetyczne włókna na sterylnej igle. Zabieg polega na precyzyjnym wprowadzeniu ich w skórę i umieszczenie na granicy tkanki podskórnej i mięśniowej.

Materiał, z którego są wykonane, a także drażniące działaniu, które wywierają jako ciało obce, pobudzają one syntezę włókien kolagenowych, a także elastyny, czego rezultatem jest stymulacja procesów regeneracyjnych skóry. Dodatkowo pobudzają mikrokrążenie, co prowadzi do poprawy odżywienia tkanek. Pierwsze efekty są widoczne bezpośrednio po zakończeniu procedury, ale rezultat końcowy pojawia się dopiero po około trzech miesiącach.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest związkiem chemicznym należącym do grupy glikozaminoglikanów. Są to struktury wielkocząsteczkowe będące wielocukrami, charakteryzującymi się specyficzną budową, ponieważ składają się z powtarzających się jednostek dwucukrowych. Substancja ta występuje bardzo powszechnie w organizmie człowieka. Szczególnie duże jej ilości znajdują się w skórze, szczególnie w młodym wieku.

Posiada on właściwość wiązania wody. Dzięki tej zdolności umożliwia utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry, a także jej napięcia, jędrności, czego efektem jest zdrowy, młody wygląd. Wraz z przebiegiem procesu starzenia się, jego ilość znacznie maleje, co w rezultacie powoduje zwiotczenie skóry, jej ścieńczenie, a także tworzenie się różnego rodzaju zmarszczek.

Botoks

Botoks, czyli toksyna botulinowa zwana również jadem kiełbasianym jest wytwarzana przez bakterie z rodzaju Clostridium Botulinum. Mechanizm działania tej substancji polega na blokowaniu przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego w tak zwanej płytce ruchowej. Podczas zabiegu przeprowadzanego przez lekarza medycyny estetycznej, botoks jest w sposób precyzyjny wprowadzany w docelowe miejsce.

Procedura ta jest całkowicie bezpieczna. Jest ona praktycznie całkowicie bezbolesna, a dawka używana w trakcie zabiegu jest nieporównywanie niższa do tej koniecznej do zatrucia. Efekty są zauważalne już po kilku dniach i utrzymują się około pół roku.

Ledoterapia

Ledoterapia jest metodą terapeutyczną wykorzystującą oddziaływania światła widzialnego na organizm, opierające się na zamianie energii świetlnej w energię biologiczną. Dzięki temu dochodzi do pobudzenia fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny. Ponadto poprawia ukrwienie i odżywienie skóry. Dzięki temu dochodzi do znacznej stymulacji procesów regeneracyjnych. Jest to metoda bezbolesna, charakteryzująca się wysokim poziomem bezpieczeństwa i niskim ryzykiem powikłań. Jednakże istnieje kilka przeciwwskazań do zastosowania tej metody.

Laser frakcyjny

Laser frakcyjny charakteryzuje się emisją fal elektromagnetycznych o takiej długości i częstotliwości, która pozwala na bardzo dobrą penetrację w obrębie wody, która stanowi większość objętości wszystkich tkanek. Dzięki temu może on oddziaływać praktycznie na wszystkie tkanki, w zależności od dobranych ustawień. Generowany bodziec termiczny precyzyjnie powoduje w sposób kontrolowany punktowe przegrzanie skóry prowadząc do jej uszkodzenia.

Efektem tego jest aktywacja fibroblastów prowadząca do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, skutkująca zwiększeniem napięcia i poprawą jędrności skóry. Ponadto dochodzi do stymulacji podziałów komórek, wskutek czego uszkodzona tkanka zastępowana jest nową. Bolesność zabiegu jest niewielka i zazwyczaj nie wymaga on zastosowania żadnego znieczulenia. Zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego charakteryzuje się stosunkowo wysokim bezpieczeństwem.

Osocze bogatopłytkowe

Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów oferowanych przez medycynę estetyczną. Wynika to z wykorzystania własnej krwi pacjenta. Po pobraniu próbki, jest ona odwirowywana, co pozwala na oddzielenie krwinek. Następnym etapem jest izolacja i zagęszczenie koncentratu aktywnych płytek krwi, oraz ich zawieszenie w osoczu.

Otrzymana w ten sposób substancja obfituje w różnorodne czynniki wzrostu. Jest ona aplikowana w sposób linijny wzdłuż zmarszczek za pomocą mezoterapii igłowej. Zawarte w osoczu bogatopłytkowym elementy powodują stymulację procesów regeneracyjnych skóry, co prowadzi do wygładzenia zmarszczek, poprawieniu jej odżywienia i ukrwienia, a w rezultacie do przywrócenia jej młodego i świeżego wyglądu.

Komórki macierzyste

Komórki macierzyste są bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. To wskutek ich podziałów, a następnie różnicowaniu powstają wszystkie komórki naszego organizmu, by w dalszym etapie tworzyć tkanki oraz narządy. W medycynie estetycznej są wykorzystywane dojrzałe komórki macierzyste. Są one pobierane z tkanki tłuszczowej pacjenta.

Charakteryzują się one dwiema ważnymi cechami: potencjalnie nieograniczoną liczbą podziałów oraz możliwością różnicowania się do innych typów komórek. Dzięki tym właściwościom znajdują szerokie zastosowanie w zabiegach odmładzających. Zastępują bowiem uszkodzone komórki skóry, a także różnicując się w fibroblasty zwiększają ich liczbę, co znacznie zwiększa intensywność procesów regeneracyjnych.

Powyższe metody prowadzą do poprawy stanu, nawilżenia, napięcia oraz jędrności skóry w zakresie twarzy i szyi. Efektem tego jest poprawa wyglądu oraz odmłodzenie tych okolic.

Czasami dla poprawy wyglądu szyi konieczna jest liposukcja podbródka.

Przeciwwskazania

Należy pamiętać, że zabiegi mające na celu odmłodzenie twarzy nie mogą być stosowane u wszystkich. Są przeciwwskazane u pacjentów z aktywnymi chorobami nowotworowymi, poważnymi chorobami układu krążenia (takimi jak choroba niedokrwienna serca), cukrzycą, chorobami autoimmunologicznymi, a także z aktywnymi stanami zapalnymi w obrębie skóry.

Lekarzy, którzy są zainteresowani zabiegiem odmładzanie szyi komórkami macierzystymi zapraszamy na praktyczne szkolenie z przeszczepu tłuszczu.

Zobacz także