693 082 872

biuro@fatforbeauty.pl

Lipotransfer

Lipotransfer

Lipotransfer

Lipotransfer to przeszczep tłuszczu – czyli zabieg, który zapewnia podwójne korzyści dla pacjenta, usuwając tłuszcz z niechcianych miejsc i wypełniając nim dowolną partię ciała. Poznajmy najważniejsze informacje na temat lipotransferu.

Czym jest lipotransfer?

Lipotransfer to przeszczep tłuszczu, który polega na pobraniu tłuszczu ( liposukcja ) z ciała pacjenta (zwykle z brzucha lub ud), a następnie poddaniu go odpowiedniej obróbce i wstrzyknięciu go w inną partię ciała. Własny tłuszcz jest naturalnym wypełniaczem, który nie wywołuje reakcji alergicznej, zapewniając bezpieczeństwo i wykorzystywany jest w naszej klinice medycyny estetycznej do niwelowania niedoskonałości i modelowania ciała. Lipotransfer jest doceniany również za zawartość komórek macierzystych, które pobudzają skórę do regeneracji.

Lipotransfer Poznań – wskazania

Zabieg przeszczepu tłuszczu Poznań cieszy się dużym zainteresowaniem z tego względu, że wyróżnia się szerokim zastosowaniem. Lipotransfer jest remedium na starzenie się skóry, dlatego wykorzystuje się go do wypełniania zmarszczek. Nasz lekarz medycyny estetycznej rekomenduje lipotransfer do poprawy wolumetrii twarzy czy usuwania cieni pod oczami.

Warto dodać, że wskazaniem do zabiegu lipotransferu jest powiększenie ust czy biustu, redukcja blizn czy też modelowanie sylwetki. Lipotransfer wykorzystuje się także w leczeniu wypadania włosów z udziałem technologii nano fat.

Przeciwwskazania

Nie każdy pacjent może skorzystać z lipotransferu. Istnieje szereg przeciwwskazań do tej procedury. Jednym z nich są infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze. Przeszkodą w wykonaniu zabiegu lipofillingu może być uczulenie na środki znieczulające, aktywne nowotwory, niewyrównana cukrzyca, choroby autoimmunologiczne, padaczka, niewydolność nerek, zaburzenie krzepnięcia krwi i hemofilia.

Do przeciwwskazań przeszczepu tłuszczu Poznań zaliczamy też ciążę i laktację oraz zbyt niską maskę pacjenta, która uniemożliwia pobranie odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej.

Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem lipotransferu?

Pacjent przed zabiegiem powinien dostarczyć wyniki badań grupy krwi, morfologii, INR, APTT, OB, poziom cukru, jonogram, lipidogram, potwierdzenie szczepienia przeciwko WZW. (2 dawki). Pacjenci po 45 roku życia powinni wykonać badanie EKG przed zabiegiem.

Badania powinny być wykonane przez pacjenta nie wcześniej niż 7 dni przed procedurą. Aby pacjent mógł zostać dopuszczony do zabiegu lipotransferu powinien mieć dobry stan zdrowia i nie mieć żadnych z opisanych przeciwwskazań.

Jak przygotować się do zabiegu lipotransferu w gabinecie medycyny estetycznej?

Pacjent powinien być na czczo (6 godzin przed zabiegiem) oraz jeśli pali papierosy, to powinien zaprzestać palenia na miesiąc przed zabiegiem. Pacjent powinien przerwać stosowanie leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych czy aspiryny na 10 dni przed terminem zabiegu.

Micro fat a nano fat

Jest to opatentowana technologia, która bazuje na technice lipotransferu. Opiera się ona na przeszczepie tłuszczu z udziałem specjalnej, opatentowanej kaniuli o wyróżniającej się konstrukcji, której zadaniem jest ochrona komórek macierzystych przed nadmiernym uszkodzeniem. Pozwala to na pobranie tłuszczu o najwyższej jakości, który wykazuje większy potencjał regeneracyjny.

Micro i nano fat pozwalają na skuteczne wypełnienie określonych partii ciała i wywołanie rewitalizacji skóry. Technologia umożliwia działanie w wielu obszarach w czasie 1 zabiegu. Micro i nano fat zapewnia naturalny efekt wypełnienia bruzd, zmarszczek, ust czy twarzy.

Przebieg zabiegu w gabinecie medycyny estetycznej

Każdy zabieg w gabinecie medycyny estetycznej poprzedzony jest konsultacją podczas której przeprowadza się wywiad lekarski. Po odrzuceniu ewentualnych przeciwwskazań, pacjent jest dopuszczony do zabiegu.

Zabieg trwa od 30 do 90 minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, co poprawia komfort pacjenta. Zabieg lipotransferu składa się z 3 etapów. Najpierw lekarz pobiera tłuszcz z fałdów brzusznych, lędźwi lub okolicy ud za pomocą kaniuli.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii pacjent nie musi obawiać się, że w miejscu pobrania pojawi się obwisła skóra. Opatentowana kaniula micro i nano fat sprawia, że ograniczony jest uraz tkanek, a procedura w pełni bezpieczna. Pobrany materiał jest specjalnie obrabiany w celu odprowadzenia płynów i martwych komórek oraz poddawany selekcji.

Dopiero specjalnie przygotowany materiał zawierający zdrowe i nieuszkodzone komórki jest podawany za pomocą iniekcji w wybraną okolicę ciała lub twarzy. Wykorzystuje się do tego cienką igłę lub kaniulę, która zapewnia precyzję iniekcji i pożądany efekt terapeutyczny.

Ważne, żeby lekarz wykonujący zabieg odbył szkolenie z przeszczepu tłuszczu.

Efekty przeszczepu tłuszczu

Pierwsze efekty lipotransferu widoczne są od razu po zabiegu. W tym czasie znika z ciała opuchlizna oraz małe siniaczki, które są normalnym objawem i nie należy się nimi przejmować.  Jednak na pełne efekty należy poczekać nawet do 6 miesięcy, ponieważ tyle czasu zajmuje organizmowi absorbowanie tłuszczu.

Do efektów terapii zaliczamy: zwiększenie elastyczności i objętości skóry, odmłodzenie, wypełnienie zmarszczek, bruzd, blizn czy też poprawa wolumetrii twarzy. Co ważne, rezultaty zabiegu utrzymują się przez wiele lat, w zależności od indywidualnych wskazań pacjenta.

Korzyści przeszczepu tłuszczu

Zabieg jest bezbolesny ze względu na podanie znieczulenia miejscowego i minimalizuje reakcję alergiczną, ponieważ pozyskany preparat pochodzi z organizmu pacjenta. Procedura niesie ze sobą niskie ryzyko powikłań oraz jest nieinwazyjna – od razu po zabiegu można wrócić do codziennych aktywności.

Do zabiegu lipofilingu nie wykorzystuje się skalpela, więc procedura nie pozostawia blizn po cięciach na ciele pacjenta.

Zabieg zapewnia podwójny efekt terapeutyczny – usuwa depozyty tłuszczowe np. z brzucha lub ud (efekt liposukcji) i pozwala pozyskany materiał wykorzystać jako wypełniacz do powiększenia ust tłuszczem czy wypełnienia twarzy. Zabieg wiąże się z niższymi kosztami niż inne metody jak kwas hialuronowy czy botoks, ponieważ jednorazowa procedura wystarcza na długi czas.

Lipotransfer na usuwanie blizn

Badania naukowe dowodzą, że leczenie blizn za pomocą komórek macierzystych tkanki tłuszczowej przynosi pozytywne rezultaty. Przeszczep tłuszczu w miejsce występowania blizn sprawia, że zawarte w preparacie komórki macierzyste przyspieszają procesy regeneracji skóry i pobudzają komórki do syntezy nowych włókien kolagenowych i elastynowych. W efekcie prowadzi to do usunięcia blizn i zastąpienia ich nową, zdrową skórą.

Lipofilling można wykonać na blizny potrądzikowe, pourazowe i blizny pooperacyjne czy blizny po ospie wietrznej.  Wypełnianie blizn podobnie jak lipotransfer twarzy polega na pobraniu tłuszczu z ciała pacjenta, a następnie oczyszczenia go w wirówce, podczas którego usuwane są z niego erytrocyty, nadmiar płynu czy martwe komórki. Tkanka tłuszczowa rozbijana jest na małe cząsteczki. Przygotowany materiał jest podawany za pomocą kaniuli.

Po zabiegu usuwania blizn lipotransferem wiąże się z wystąpieniem obrzęku, który po paru dniach samoistnie znika. Efekty lipotransferu na blizny są widoczne w pełni po paru miesiącach, kiedy to proces regeneracji skóry zakończy się. Efekty utrzymują się nawet kilka lat.

Przeszczep tłuszczu na zmarszczki

Bardzo często wykonuje się lipofiling w celu wypełniania zmarszczek. Lipofiling w gabinecie medycyny estetycznej góruje nad innymi metodami takimi jak: kwas hialuronowy minimalnym oddziaływaniem na tkankę w obszarze zabiegowym. Ponadto lipofiling na zmarszczki zapewnia długotrwałe efekty i nie trzeba powtarzać zabiegu tak szybko jak w przypadku innych metod.

Wypełnianie zmarszczek za pomocą lipotransferu  jest świetnym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ jest to preparat biokompatybilny, który jest tolerowany przez organizm i nie wywołuje reakcji alergicznej. Warto dodać, że materiał podaje się w miejsce występowania zmarszczek za pomocą cienkiej kaniuli, co zapewnia bezpieczeństwo zabiegu i to, że po procedurze nie powstają żadne blizny. Często ten zabieg stosuje się do powiększania ust tłuszczem czy lipotransferu twarzy.

Zalecenia pozabiegowe

Po zabiegu wykonywanym w gabinecie medycyny estetycznej pacjent wraca do codziennych aktywności, jednak powinien stosować się do zaleceń lekarza. Po zabiegu należy uważać na promieniowanie UV, ograniczając ekspozycję obszaru zabiegowego na słońce i wysokie temperatury. Należy unikać też solarium czy wizyt na basenie i w saunie. Obrzęk w miejscu ingerencji należy łagodzić zimnymi okładami i dbać o higienę miejsc poddanych zabiegowi.

Piśmiennictwo:

Schumacher A., Cichorek M., Pikuła M. Komórki macierzyste tkanki tłuszczowej w inżynierii tkankowej i terapii trudno gojących się ran. Postepy Hig i Med. Dośw. 2018; 72: 806-821.