693 082 872

biuro@fatforbeauty.pl

Komórki macierzyste

Komórki macierzyste

Komórki macierzyste w medycynie estetycznej

Któż z nas nie marzy o tym, by przez długie lata zachować młody, świeży wygląd. Oglądając na ekranie twarze gwiazd show-biznesu często zastanawiamy się jak to możliwe, żeby w wieku pięćdziesięciu lat wyglądać na trzydzieści.

Jednakże czas płynie nieubłaganie i nie oszczędza nikogo. Starzenie się dotyka każdego człowieka. Objawia się zmniejszeniem ilości obecnych w skórze substancji odpowiadających za jej młody wygląd, takich jak kwas hialuronowy, czy też włókna kolagenowe.

Ponadto dochodzi do zaniku podskórnej tkanki tłuszczowej. W efekcie powyższych przemian dochodzi do ścieńczenia skóry, obniżenia jej napięcia i jędrności, co z kolei skutkuje tworzeniem się różnego rodzaju zmarszczek, a także nawisów skórnych, charakterystycznych dla przebiegu starzenia się.

Medycyna XXI wieku obfituje w przełomowe odkrycia i nowoczesne rozwiązania, pozwalające na leczenie coraz większej ilości chorób i dolegliwości w sposób coraz bardziej naturalny, mniej inwazyjny
i bezpieczniejszy.

Jednym z takich przełomów jest wynalezienie licznych zastosowań komórek macierzystych, których potencjał wciąż jest odkrywany. Okazują się one nieocenione w kolejnych dziedzinach medycyny, a potoczna nazwa, jaka do nich przylgnęła – „klucz do długowieczności” – może kryć w sobie ziarno prawdy.

Czym są komórki macierzyste i na czym polega ich fenomen?

Komórki macierzyste są bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. To wskutek ich podziałów, a następnie różnicowaniu powstają wszystkie komórki naszego organizmu, by w dalszym etapie tworzyć tkanki oraz narządy.

Ze względu na źródło pochodzenia, można podzielić je na: embrionalne (zarodkowe), płodowe (są to komórki multipotencjalne, które mogą być pobierane z krwi pępowinowej) oraz komórki somatyczne, czyli dojrzałe (które występują tylko w organizmie osób dorosłych).

To właśnie te ostatnie komórki są (jako jedyne!) są wykorzystywane w nowoczesnej medycynie estetycznej. Są one pobierane z tkanki tłuszczowej pacjenta.

Wiele mówi się o ich wyjątkowych właściwościach. Jednak na czym one tak naprawdę polegają? Odpowiedź jest bardzo prosta. Charakteryzują się one dwiema ważnymi cechami: potencjalnie nieograniczoną liczbą podziałów oraz możliwością różnicowania się do innych typów komórek.

Komórki macierzyste są obecne w ludzkim organizmie przez całe życie, z czasem jednak ich ilość się zmniejsza, a potencjał maleje.

Im człowiek jest starszy, tym większym zaburzeniom ulega wymiana komórek macierzystych w jego tkankach. To właśnie dlatego ludzie się starzeją. Ich źródłem jest przede wszystkim szpik kostny, krew pępowinowa, krew obwodowa, ale i inne tkanki takie jak nerwy, mięśnie, tłuszcz czy też skóra, oraz narządy jak np. wątroba.

Komórki macierzyste są bardzo plastyczne, że z powodzeniem więc mogą zastąpić każdy rodzaj komórek znajdujących się w ludzkim organizmie. Uczestniczą one w procesach regeneracyjnych organizmu.

Współczesna medycyna wykorzystuje je więc do leczenia wielu chorób, w przypadku których inne sposoby okazały się zawodne, także – onkologicznych i hematologicznych. Znalazły one też szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej i terapiach regeneracyjnych.

Zastosowanie komórek macierzystych w medycynie estetycznej

Komórki macierzyste mają szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Wykorzystywane są we wszelkiego rodzaju zabiegach odmładzających oraz usuwających różnych niedoskonałości skóry takich jak przebarwienia czy blizny.

Stosuje się je w leczeniu wypadania włosów na różnym tle oraz na przykład w terapii choroby zwyrodnieniowej stawów, a także w wielu innych sytuacjach.

Jednym z urządzeń związanych z wykorzystaniem komórek macierzystych jest zestaw do przeszczepu tłuszczu. Jest to zamknięty system, którego zadaniem jest pozyskiwanie komórek macierzystych wykorzystywanych potem do różnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Głównym zadaniem tego zestawu jest przygotowanie pobranego materiału. Proces ten pozwala na odseparowanie komórek macierzystych od pozostałych tkanek, a także ich koncentrację i aktywację.

Lekarzy chcących stosować komórki macierzyste w swoim gabinecie zapraszamy na szkolenie z lipofillingu.

Komórki macierzyste szkolenie – uczestnicy wykonują zabiegi na modelkach, szkolenie głównie praktyczne.

Czy to jest bezpieczne?

Zabiegi z użyciem komórek macierzystych i nie powodują żadnych efektów ubocznych z uwagi na fakt, iż są one pobierane od samego pacjenta.

Jak wygląda zabieg?

Komórki macierzyste do zabiegów odmładzających pobierane są z tkanki tłuszczowej w bardzo zaawansowanym technologicznie procesie. Jest to procedura niemalże bezbolesna, ale należy się uzbroić w cierpliwość, ponieważ trwa kilka godzin.

Własne komórki macierzyste podane w konkretną okolicę zachowują się bardzo inteligentnie. Potrafią rozpoznać środowisko, w którym się znajdują i jednocześnie potrzeby tego środowiska.

Dzięki temu rozpoczyna się proces regeneracji i odmładzania, którego efektem jest skuteczna odbudowa tkanek. Procedura ta charakteryzuje się wysoką skutecznością. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie odmłodzenia wyglądu nawet o kilkanaście lat. Jednorazowe wykonanie zabiegu w większości przypadków jest zupełnie wystarczające.

Zabieg ten nosi nazwę lipofilling

Pierwszym etapem zabiegu jest liposukcja strzykawkowa.

Komórki macierzyste w medycynie estetycznej to obecnie standard

Odsysanie tłuszczu

Zobacz także